دانلود طرح درس– درس بدن ما- علوم چهارم- بدیعه پردازی
دانلود طرح درس– درس بدن ما- علوم چهارم- بدیعه پردازی
فرمت فایل (word) و قابل ویرایش
تعداد صفحات 8 صفحه
قسمتی از مجموعه
روش تدریس: ساختن گرایی(بدیعه پردازی) کتاب: علوم چهارم دبستان
مدت تدریس:44 دقیقه تعدادفراگیران: نفر
محل تدریس: کلاس مدرس:
1-هدفگذاری:
هدف کلی:
آموزش علوم تجربی (بدن ما2)
اهداف رفتاری:
انتظارمی رود فراگیران درپایان درس بتوانند:
- عمل دم راتعریف کنند. (دانشی)
- عمل بازدم راتعریف کنند. (دانشی)
- نحوه ی انتقال مواددربدن را توضیح دهند. (دانشی)
- تصفیه خون را با مثال توضیح دهند. (دانشی)
- بتوانند اجزای نام برده دردرس راروی مولاژ نشان دهند. (دانشی)
- از اجزای تشکیل دهنده ی بدن آگاه شوندوقدرسلامتی خودرابدانند. (نگرشی)
- به عظمت خداوند(درخلقت انسان) پی ببرند. (نگرشی)
- به شناخت کامل اعضای بدن انسان علاقه مند شوند. (نگرشی)
- نسبت به نحوه ی کار اعضای بدن کنجکاو شوند وبه دنبال دانستن آن بروند. (نگرشی –مهارتی)
- رابطه ی اندازه ی ساخت حباب وجثه ی هرفردرا تحقیق کنند. (مهارتی)
- درموردفایده ی وجودمو دربینی انسان گزارش تهیه کنند. (مهارتی)
- آزمایشی طراحی کنند تا ببینند تعدادنبض افرادیکسان است.چرا؟ (مهارتی)
- تصویری از چگونگی انتقال مواد به سلول های بدن رسم کنند. (حرکتی)
- با استفاده از لیوان وبادکنک و…. یک دیافراگم بسازند (برای نشان دادن دم وبازدم). (حرکتی)
- با رسم جدول کارهایی که برای سلامتی خود لازم است انجام دهند را نشان دهند. (حرکتی)
- آزمایشی انجام دهندتامتوجه شوند آیا قلب انسان درهنگام خواب یا استراحت ضربان دارد یا نه؟
- وظایف هرکدام از اعضای بدن (قلب،سرخ رگ،سیاه رگ،مویرگ)را با رسم جدول بیان کنند . (حرکتی)
- یک روزنامه دیواری از غذاهای چرب واثرات آن درست کنند. (حرکتی)
- برای هفته ی بعد یک کلاژ ازبدن انسان تهیه کنند. (راهبرد شناختی) تکلیف خلاقانه
2-سازماندهی وساماندهی :
1/2-موادآموزشی:
کتاب درسی،تخته وایت برد،ماژیک،کیسه پلاستیکی سیاه (کیسه زباله)،نی بلند،خط کش،نوارچسب،محلول آب وصابون
2/2-نکات ایمنی وبهداشتی:
- هریک ازافرادگروه فقط ازنی خوداستفاده کند.
- مراقب باشندمحلول رابه درون دهان خود نکشند.
3-رفتار ورودی:(8دقیقه)
1/3-برقراری ارتباط وحضور وغیاب.
2/3-جلب توجه:
معلم به همراه یک مولاژواردکلاس میشود.
- سلام عزیزان من
- سلام
- خوب هستید؟
- بله
- خداروشکر.
3/3-حضوروغیاب:
خب ، من حضوروغیاب کنم بتا بینم کی هستش وکی نیستش بعد به امیدخدا درس راشروع کنیم.
4/3- ارزشیابی ورودی:
در این مرحله معلم ازچند نفراز دانش آموزان دررابطه بادرس گذشته سوالاتی رامی پرسد.
- سلول چیست؟
- بخش های مختلف سلول را نام ببرید؟
- سلول های بدن برای زنده ماندن به چه چیزی نیاز دارند؟
معلم: آفرین بچه ها ،خب بچه ها تحقیق هفته ی پیش را که درباره ی چگونگی تقسیم سلولی است را انجام دادید؟لطفا نماینده ی کلاس جمع کنه وتحویل من بده.
5/3 – ارزشیابی تشخیصی:
معلم برای مشخص کردن نقطه ی شروع تدریسش ارزشیابی تشخیصی به عمل می آورد،به این منظور ازدانش آموزان سوالاتی ازدرس10 (بدن ما2)چهارم ابتدایی می پرسد.
خب بچه ها هرکی بلده بگه :
- چه اندام هایی در تنفس نقش دارند؟
- تفاوت وظایف سرخ رگ وسیاه رگ در چیست ؟
- چرا پزشکان تعداد نبض را اندازه می گیرند؟
معلم درصورت پاسخ اشتباه به رفع اشکال می پردازد.(آموزش ترمیمی)
گروه بندی:
داخل پلاستیک تعدادی سوال که هرکدام درموردیکی از اعضای بدن است وجود دارد .معلم بچه ها را به گروه های 5 نفره تقسیم می کند وهرگروه یک سوال برمی دارند.(گروه بندی با توجه به معلومات هرگروه است درهرگروه هم ضعیف ،هم قوی وهم متوسط وجود دارد.) نحوه ینشستن آنها درگروه ها به گونه ای است که دایره وار درمقابل هم می نشینند.
4- جلب توجه وایجادانگیزه:
معلم با مولاژوارکلاس شد.(جلب توجه)
برای ایجادانگیزه معلم درحالت نفس زنان که گویا ازقبل زیاد دویده واردکلاس میشود
بچه ها می پرسند:چرا خانم نفس نفس می زنید؟چه اتفاقی افتاده؟