دانلود مقاله (whit spot disease)Ich بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich

- دانلود مقاله (whit spot disease)Ich بيماري لكه سفيد در ماهي يا Ich

دانلود مقاله (whit spot disease)Ich بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich

فرمت فایل : ورد قابل ویرایش

تعداد صفحات: 35

 

چکیده:

Ich یک نام عمومی است برای انگلIchthy phthirus multifiliss که عامل بیماری Ich است این انگل تعداد زیادی از ماهی ما را دردوره کوتاهی از زمان می‌کشد. تشخیص ودرمان برای کنترل Ich ضروری است و همچنین برای کاهش تلفات ماهی‌ها. البته پیشگیری از بیماری بهترین روش است برای دوری یا اجتناب از مرگ و میر ماهی‌ها.

تشخیص یا شناسایی Ich

عفونت در ماهی به وسیله Ich ممکن است همراه یکسری خالها یا لکه‌ها برروی پوست باشد که فکر می‌کردند آنها در اثر پاشیده شدن نمک است به علت همین تظاهر بیماری یا پیدایش آن Ich به عنوان بیماری لکه سفید نامیده می‌شود. پوست ماهی همچنین ناهموار به نظر می‌رسد.

فرم بالغ انگل بزرگ می‌باشد(تاmm1 یا32/1 اینچ) و بدون بزرگنمایی دیده می‌شود. Ich اغلب یک نسج مرده از موکوس را بر روی پوست ماهی ایجاد می‌کند که این شبیه است به قارچها وقتی با فاصله به آب نگاه می‌کنیم. با این وجود خیلی از اوقات تنها علامت تظاهر یافته Ichشاید مرگ یا، دم مرگ بودن ماهی است.

در بعضی از نمونه‌های Ich شاید علائم فقط بر روی آبشش‌ها بروز کند نه بر روی پوست ماهی در اثر Ich ممکن است ماهی مشاهده شود که با سرعت زیاد حرکت کرده و به اجسام و یا ته آبگیر می‌خاراند یا می مالد. این رفتار گاهی دم زدن یا Flashing نامیده می‌شود. سرعت و ناگهان نمایش دادن رنگ براق شکم هنگام غلتیدن و حرکات نامنظم دیده شده. که بر روی سطح آب برقی مشاهده می‌شود. که با این تظاهر فکر می‌کردند آنها حشرات را می خورند یا به حشرات حمله می‌کنند. در مرحله‌ی آخر بیماری عفونی Ich ممکن است ماهی‌ها خموده و سست و سنگین به نظر بیایند و بعضی مواقع اطراف جریان آب جمع می‌شوند. در بیماری عفونی ماهی معمولاً از خوردن امتناع می‌کند.

زیر میکروسکوپ Ich کروی یا گرد به نظر می رسد که اطراف یک محور حرکتی تغییر شکل و حرکت می دهد و دارای یکسری موهای خیلی کوچک و ریزی است که مژه نامیده می‌شود و در مجموع انگل را می‌پوشانند. این نوع تحرک اغلب قیاس یا شبیه می‌شود یا آمییها. در مرکز ارگانیسم بالغ یک هسته C شکل می‌باشد (عکس 2) مرحله کوچک عفونت هسته اش فاقد شکل C میباشد. و حرکت آنها در آب تحت مخالف حرکت محوری بالغ ها در آب روان است.

مرحله‌ی پیشرفته عفونت Ichموکوس و اپی‌تلیوم را در پوست و آبشش‌های ماهی سوراخ می‌کند. بعد از سوراخ کردنIch خیلی سخت درمان می‌‌شود به این علت که سلولهای پوششی موکوسی و سلولهای میزبان به وسیله انگل پوشیده شده است.

درمان سریع و صحیح خیلی مهم بوده و کمک می‌کند برای پیشگیری از ایجاد یک عفونت پیشرفته.

سیر تکاملیIch

Ichthy phthirus multifiliss یک انگل تک باخته است که معمولاً در داخل آبگیرها به وسیله حامل ماهی یا دیگر حیوانات یا انسان منتقل می‌شود که این می تواند به از راه رودخانه به داخل آبگیر پمپ شود یا جریان آبی که به عنوان منبعی برای آبگیر استفاده می‌شود.

وقتیIch ماهیان آلوده یا عفونی را ترک می‌کند به آن tomont می‌گویند (عکس3) tomont به کف آبگیر یا دیگر سطوح هجوم می برد و فرم یک کیست (cyst) با دیوراه نازک را می‌گیرد. در داخل کیست tomont تقسیم می‌شود به بیش از 2000 tomites های کوچک وقتی tomites ها از کیست آزاد می‌شوند به داخل آب می‌روند کشیده و دراز می‌شوند و تبدیل به theronts می‌شوند. این therontsها به سمت ماهی میزبان حمله می‌کنند(شنا می‌کنند) و به وسیله‌ی شنای قوی و محکم مژه‌هایش و غدد نفوذی به داخل اپی تلیوم ماهی نفوذ می‌کند. اگر آنها ماهی میزبان را پیدا نکنند معمولاً در عرض 1 تا 2 روز می‌میرند. Ich را تولید می‌کند که یک انگل اجباری است آن باید یک ماهی میزبان زنده داشته باشد. یکبار آنها به داخل ماهی نفوذ می‌کنند و آنها به شکل trophonts برمی‌گردند. Trophontsها از ماهی میزبان تغذیه می‌کنند و تا مادامی که به وسیله درمانهای شیمیای اپی تلیوم درمان شود بالغ می‌شوند. تنها مرحله‌ی theront و tomont به درمانهای آبی یا در آب حساسند.

برای کامل شدنIch زمان لازم است سیر تکاملی آن بستگی به دما دارد.

Ich عموما در ماهی ها بین یاعفونت می‌دهد. اما عفونت در دماهای پایین‌تر اتفاق می‌افتد (کمتر از یا)معمولاًIch در آبهای بالاتر ازیانمی تواند تولید عفونت کند بنابراین مشکلی در ماه‌های گرم تابستان نمی‌تواند اتفاق افتد.

به هر حال در مواردی در مرکز فلوریدا Ich عاملی برای کشتن ماهی‌ها دریا بوده است. برای کامل کردن سیر تکاملی Ich به کمتر از 4 روز نیاز دارد. در دمای بیشتر از یاو بیشتر از 5 هفته در دمای کمتردر یا. دانشمندان کشفیاتی داشتند که انگل Ich می‌تواند مستقیماً به صورت چند تایی تقسیماتی زیر لایه پوست داشته باشد با اجتناب کردن از سه مرحله نرمال سیر تکاملی. وقتی چنین اتفاقی روی می‌دهد سلولهای چند تایی Ich را با سایز مشابه به صورت انبوه زیر لایه نازک سلولهای پوست میزبان می‌بینیم.

Ich قابل درمان نیست وقتی که این درجه از بیماری ایجاد می‌شود و این چنین رفتاری تولید می‌شود زیرا نیازی به جدا شدن از میزبان ندارد و ندرتاً به درمان آسیب پذیر است.

چگونهIch ماهی را می‌کشد؟

دانشمندان به طور قطعی مطمئن نیستند که Ichچطور ماهی را می‌کشد اما یکسری مشاهدات راهنمایی هایی درباره‌ی چگونگی اتفاقات هنگام عفونت با Ich به ما داده است. سلولهای لایه بالایی آبشش، اپی تلیوم به تهاجم Ich واکنش می‌دهد به صورت ضخیم شدگی و در نتیجه جریان اکسیژن از آب به خون در آبشش‌ها محدود و یا مانع آن شده همچنین چین‌ها و پرده های آبشش‌ها تغییر شکل داده و بد شکل شده و حمل و نقل یا جابه جایی اکسیژن تقلیل می‌یابد.

تعداد زیادی انگل ارگانیسم‌های آبشش‌ها را می‌پوشاند و همچنین عامل یک اسناد مکانیکی در جابه جایی اکسیژن می‌شود. این وضعیت با استرس ماهی همراه شده در اثر تنفس سخت، ممکن است لایه‌های اپی تلیوم آبشش جدا شود و عاملی برای از دست دادن الکترولیت‌ها- مواد مغزی و مایعات از ماهی و مشکلاتی را برای ماهی می‌سازد تا به طور منظم آب در بدنش تمرکز نکند.

باکتری‌های ثانویه و قارچها نیز هجوم آورده و وقتی ماهی عفونت با Ich دارد آسان تر آسیب می‌بیند.

پیشگیری:

با وجود اینکه عوامل ممانعت کننده اکیدی هم است Ich می‌تواند یک راهی برای نفوذ به سیستم تولیدی ماهی داشته باشد.

به هر حال باید تلاش کنیم برای جلوگیری از ورود ماهی وحشی به سیستم پرورش ماهی.

تمام گونه‌ ماهیان آب شیرین می‌توانند انگل Ich را حمل کنند.

در پایان زهکشی در خارج از یک استخر یا آبگیر سطح آب در کانال تصفیه یا زهکشی حداقل باید متجاوز از 2 فوت باشد.

ماهیان وحشی و پس مانده از قبیل(sunfish green) زندگی می‌کنند قادر به شنا کردن بر خلاف جریان آب می‌باشند که این آب توسط لوله های زهکشی نزدیک به سطح در کانال زهکشی تصفیه شده است وقتی یک رودخانه منبعی برای پر کردن استخرها یا آبگیرها می‌باشد باید از فیلترها استفاده کرد. اگر چه فیلترها ممکن است به عنوان وحشی به آبگیر یا استخر جلوگیری کنند.

استراتژی منطقی این است که حداقل سه روز قبل از رها سازی‌ ماهی وقتی که استخر از راه یک فیلتر پر می‌شود باید در نظر داشته باشیم که سلولهای جوانIch ممکن است به صورت تصادفی وارد استخر شوند که در صورت عدم وجود ماهی میزبان می‌میرند. زمان طولانی لازم بود اگر دمای آب کمتر از بود.

برای پر شدن جدید آبگیرها همچنین می‌توان از سولفات مس درمانی به کار برد برای کشتن هرtomonts یاtheront که به صورتی اتفاقی درآب باشد.

باید هشیار و محتاط باشیم وقتی که آب محموله جدید از ماهی را وارد استخر می‌کنیم آنها را به دقت برای هر گونه علائم بیماری معاینه کنیم( ارائه یک نمونه برای آزمایش توصیه می‌شود)

اگر امکان دارد ماهیان جدید را برای یک هفته یا بیشتر قرنطینه کرده و مراقبتهای ویژه انجام شود قبل ازامخلوط کردن آنها با ماهیان قبلی در استخر .

وسایل و تجهیزات که در استخر عفونی استفاده می‌شود نباید در استخرهای سالم به کاربرده مگر اینکه ضد عفونی شده باشند یا در آفتاب خشک شده باشند

اگر استخری سابقه عفونت با Ich داشته و یا خیلی به آبهای حاوی ماهی وحشی نزدیک است استخرها را به عنوان پیشگیری درمان کنیم سه تا چهار نوع استعمال درمانی است (که در قسمت بعد بحث می‌شود)

مضافاً نگهداری خوب تغذیه‌ای ماهی به طور قابل توجهی در پیشگیری Ichکمک می‌کند. غیر معمول نیست که گر سنگی کشیدن ماهی باعث عفونت باIch شود.

درمان:

چون در سیر تکاملی Ichیک درمان مؤثر نیست، درمان چند تایی برای سیر تکاملی Ich و مراحل پاترژنز آن توصیه شده.

برای مثال تا روز اول وقتی یک ماده شیمیای به آب اضافه شده برای کشتن Ichتنها درصد معینی از ارگانیسم Ich که به مواد شیمیای حساسند از بین رفته . دو روز بعد خیلی از ارگانیسم Ich بازمانده در پوست فرو رفته و به مرحله جراحت از سیر تکاملی خود می‌رود. درمان شیمیای در آن روز ارگانیسم های حساس را می کشد در راستانی جواب دادن مطلوب، تمام مراحلIch به درمان، ممکن است سه تا 7 درمان نیاز شود.

بستگی به دمای آب دارد. درمان موثر باید به وسیله یک متخصص ایمنی یا بهبود ماهی ارزیابی شود. بعد از سه بار درمان تصمیم گرفت آیا این برنامه درمان ادامه یابد.

میزان مرگ و میر باید مشاهد شو د ونمونه هایی از ماهیان استخر های عفونی باید از نظر Ich زیر میکروسکوپ بررسی شوند.

فواصل درمانی با دما تغییر می‌کند. (جدول 1 درمان موثر را راهنمایی می‌کند).

بعضی متخصصین بهبودی یا ایمنی اعتقاد دارند که درمان باید هر روز به کار برده شود، متوسط در هوای سرد. به جای بالاو پایین رفتن روزهای میانی عفونت با Ich در یک رنج مشخصی پدیدار می‌شود(سیر تکاملی Ich را مشاهده کنید) تغییرات دمایی که بالاتر از یا پایین تر از آن مشاهده شده که نمونه‌هایی از Ichوجود دارد که در مراحل آخر بیماری تشخیص داده شده که به درمان جواب نداده.

یک یا دو درمان شاید برای ماهی‌ها منجر به از دست دادن وقت شود در این تغییر دمایی که رخ می‌دهد.

برای دانلود کلیک کنید